Valgeamuur

2.90 

2.90  - 2.90 

Valgeamuur on ainuke Eestis kalaliik, kes toitub veetaimedest. Eesti tiikides amuur ei paljune. Valgeamuuri heaks kaaslaseks on pakslaup, kes sööb vetikaid.

Kala ostu-, transpordi- ja asustamiseinfo

Valgeamuur (Ctenopharyngodon idella) on ainuke Eestis kalaliik, kes toitub veetaimedest. Kesk-Aasia riikides on amuure peetud selleks, et nad puhastaksid niisutuskanaleid taimestikust. Samal otstarbel toodi neid nõukogude ajal ka Eestisse: et nad aitaksid vältida veehoidla kinnikasvamist.

Mitu amuuri on vaja, et tiik oleks puhas?

Sellele küsimusele ei ole ühest vastust kuna see sõltub tiigi eripäradest, omaniku eesmärkidest ja kalade biomassist.

  • Tiigi suurus: suurem tiik vajab rohkem kalu kui väiksem tiik; tiigi sügavus ei ole veetaimede kasvu seisukohalt määrav, kuna enamik veetaimi juurdub ja kasvab tiigi põhjast.
  • Valgusolud: metsavarjus asuvates tiikides või väga sügavates tiikides, kus valgus ei ulatu põhjani (üle 5m), kasvavad veetaimed hõredamalt ja aeglasemalt kui madalates ja päikselistes tiikides.
  • Kalade suurus ja biomass: maimude biomass on alguses väike, mistõttu veetaimed võivad kiiresti kasvada; paari aasta pärast saavutavad kalad mõõtmed, mille puhul neile süüa ei jagu.
  • Loomulik kadu: kalade arvu tiigis võivad vähendada röövloomad, nagu haigur, saarmas või haug, samuti tiigi jäätumine talvel.
Kas kodutiigis elavatele valgeamuuridele on vaja lisatoitu?

Kui eesmärk on vähendada tiigi taimestikku, siis valgeamuure ei ole vaja eraldi sööta. Sügise poole, kui taimede mass väheneb, võib pakkuda lisasöödana karplaste sööta, näiteks Grower-13EF. Alltech Coppens-i kõrgkvaliteetne sööt sisaldab vitamiine ja mineraale, mis aitavad kaladel talve üle elada.

Kas valgeamuur sööb niidetud muru?

Valgeamuur on taimtoiduline kala ja võib süüa niidetud muru. Siiski ei soovita me niidetud muru tiiki visata, kuna see võib häirida ökosüsteemi tasakaalu. Lagunedes rikastab muru vett toitainetega, mis võivad põhjustada tiigi “õitsemist” ja veetaimede vohamist.

Kas valgeamuur paljuneb kodutiigis?

Amuur vajab paljunemiseks sooja kliimat ja suuri kiirevoolulisi jõgesid. Koetud mari peab kuni vastsete koorumiseni triivima voolus kuni 50 km. Eesti tiikides amuur ei paljune. Eesti jahedas kliimas kasvab amuur võrdlemisi aeglaselt; seevastu on ta pikaealine, elades ca 20-aastaseks.

Kas amuur sobib tiiki teiste kaladega?

Jah, valgeamuur sobib hästi tiiki teiste mitte-röövtoiduliste kaladega, nagu pakslaup, (koi) karpakala, säinas, kuldkala – need kalad ei konkureeri omavahel oma toidubaasi poolest.  Heaks kaaslaseks on albiino valgeamuur, mis on valgeamuurist aretatud iluvorm. Albiino valgeamuurid eristuvad amuuride parves oma valge või kollaka värvuse ja punaste silmade poolest, mistõttu on parve lihtsam jälgida.

Millal asutada kalu tiiki?

Me kasvatame kalu soojas ruumis aastaringselt. Siiski soovitame kalu asustada tiiki kevadel, kui jää on sulanud ja tiigis hakkavad esimesed taimed kasvama. Kalade asustamine on võimalik ka suvel ja sügisel. Talvel me aga kalade asustamist ei soovita, kuna kalakasvatuse ja tiigi veetemperatuuri vahe võib kaladele stressi ja terviseprobleeme põhjustada.

Aereerimine

Talvel soovitame tiiki aereerida, et vältida hapnikupuudust. Aereerimine aitab eemaldada kahjulikke gaase (metaani ja vesiniksulfiidi) ning takistab anaeroobse keskkonna teket jää all, mis võib kahjustada kalade tervist.

Sulle võib meeldida ka…